Joogatyöpajat Vantaalla toukokuussa

Joogama järjestää neljän joogatyöpajan sarjan toukokuussa 2018.

Työpajat sisältävät teeman mukaisia tekniikkaharjoitteita sekä teoriaosuuden. Työpajoista voivat hyötyä kaiken tasoiset harjoittelijat ja niiden sisältö on sovellettavissa eri asanaharjoituksiin.

Paikka: Vantaan Kivistö – Aurinkokiven koulu (Aurinkokivenkuja 1)

Ke 16.5. klo 18:00-20:00
Työpaja 1: Sisäinen linjaus – Adhomukha Svanasana

Adhomukha Svanasana eli alaspäin katsova koira on tuttu valtaosalle asanaharjoittelijoista. Se on erinomainen esimerkki joogaharjoituksen jatkuvasta kehityksestä ja syventämisen mahdollisuuksista. Työpajassa asanaa tarkastellaan sekä yksilöllisen linjauksen että Gokul Yogan bandhateorian näkökulmasta.

Taso: Kaikki tasot (aloittelijat, alkeisjatko, jatko)

La 19.5. klo 10:30-12:30
Työpaja 2: Harjoitus ojennukseen – Selkärangan työstämisen tekniikat asanassa

Asanaharjoituksesta voi parhaimmillaan olla merkittävästi hyötyä selän hyvinvoinnille. Osa harjoittelijoista saattaa kuitenkin kokea selän kipeytymistä harjoituksen aikana tai sen seurauksena. Työpajassa palataan perusteisiin selän työstämisen suhteen: miten asento vakautetaan, mitä tarkoittaa selän pidennys käytännössä, miten rankaa työstetään eri asanaryhmissä ja miten sitä suojataan vammoilta?

Taso: Kaikki tasot (aloittelijat, alkeisjatko, jatko)

Ke 23.5. klo 18:00-20:00
Työpaja 3: Terve taivutus – Taaksetaivutukset ja selän kierrot

Taaksetaivutukset ja kierrot ovat asanaryhmiä, jotka haastavat ja aiheuttavat epämukavuutta tai jopa pelkoa monelle harjoittelijoista. Liikkeinä ne ovat jokaiselle hyödyllisiä. Työpajassa käydään läpi asanaryhmien turvallista tekniikkaa, jonka avulla liikkeet voidaan kohdata kivuttomasti ja kehittävästi.

Taso: Kaikki tasot (aloittelijat, alkeisjatko, jatko)

La 26.5. klo 10:30-12:30
Työpaja 4: Käännetty näkökulma – Käsitasapainot ja inversiot

Tuntuvatko käsitasapainoasennot, päälläseisonta tai hartiaseisonta mahdottomilta?
Jokaisen on silti mahdollista harjoitella niiden tekniikkaa ja harjoitukseen voi lisätä elementtejä, jotka mahdollistavat asanoista saatavat hyödyt.

Harjoittelijalle, joka on jo hahmottanut työskentelyn perusteet, työpaja tarjoaa mahdollisuuden löytää keinoja harjoitella asanoita niin, että harjoitus kehittyy ja on kestävällä pohjalla.

Taso: alkeisjatko/jatko

Voit osallistua yksittäiseen työpajaan tai useampaan, työpajojen sisältö on toisistaan erillinen.

Hinnat viimeistään 8.5. ilmoittautuville:
1 työpaja: 30 euroa
2 työpajaa: 55 euroa
3 työpajaa: 76 euroa
4 työpajaa: 89 euroa

Jos ilmoittaudut 8.5. jälkeen, käyntimaksu 35 euroa/työpaja (ei alennusta useammasta työpajasta).

Peruutus viimeistään 8.5. Sen jälkeen ilmoittautuminen on sitova ja maksu veloitetaan 100 %, vaikka ilmoittautunut ei tulisi paikalle. Ilmoittautumiset 8.5. jälkeen ovat sitovia.

Korvausehdot: Poissaolo on mahdollista korvata toisessa työpajassa. Huomaathan kuitenkin että 26.5. on viimeinen työpaja ja korvausoikeus ei siirry seuraavalle kaudelle.

Maksutavat: tilisiirto, käteinen, Smartum, Virike, Ticket Duo –mobiilimaksu, Tyky sekä ePassi.

Jos haluat kysyä lisää, otathan yhteyttä iitu@joogama.fi .

    Ilmoittaudu kurssille








    Joogaman ilmoittautumis- ja peruutusehdot

    Huom! Muistathan merkitä lomakkeen lisätietoihin, mihin työpajoihin olet ilmoittautumassa.